scorecardresearch

YÖRESEL YEMEKLER YARIŞTI

9 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Ereğli Belediyesi organizasyonunda Yöresel Yemek yarışması yapıldı. Aile Eğitim Sanat Merkezinde (ASEM) gerçekleştirilen ve yöresel yemek kültürünü ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen yarışmaya 30'un üzerinde katılım gerçekleşti.
Belediye Başkanı Özkan Özgüven maharetli eller tarafından hazırlanan yöreye özgü uzun kabak, kayısılı, arabaşı, topalaklı, guymak, içli köfte, yaprak sarması, bamya, pelte, Selanik kapaması, tarhana çorbası gibi yemeklerin yer aldığı standı tek tek gezerek katılımcılara başarılar diledi.
Amaçlarının yöresel yemekleri yarıştırmakla beraber Ereğli'nin kaybolmaya yüz tutmuş yemeklerini ortaya çıkarmak ve genç nesillere tanıtmak olduğunu söyleyen Başkan Özgüven, Türk mutfağının çok büyük bir zenginliğe sahip olduğunu ve bu zenginliğin tanıtılması gerektiğini kaydetti.
Yarışmaya katılan tüm yarışmacıların birinciliği hak ettiğini düşündüğünü vurgulayan Özgüven, "Bu yarışmanın yapılması talimatını veren kişi olarak tüm katılımcıları birinci ilan ediyorum ve katılımcıları altınla ödüllendirmek istiyorum. Ancak bu bir yarışma ve sembolik olarak ta bir derecelendirme olacak. Jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonucu birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye girenlere 20 Mayıs'ta Ereğli Belediyesi ve Halkapınar Belediyesi ortak organizasyonu ile yapacağımız İvriz'deki Kültür Festivalinde ödüllerini vereceğiz. Ayrıca bu yemekleri o gün festivalde sergileyeceğiz. Ben katılımcıları kutluyor, başarılar diliyorum" dedi.
11 kişiden oluşan jüri üyesinin birinciyi seçmekte oldukça zorlandığı yarışmada tüm katılımcılar altınla ödüllendirildiler.
Etiketler